english polski
 
Search

Pauza - Maciej Janicki (with post-sound / z postsynchronami)

Pauza - Maciej Janicki (with post-sound / z postsynchronami), 
2009, Fiction 
Location was bad, because there is a main road near this park and it was very loud. Original sound was not bad, but it wasn't ideal. In original version You can hear it. / Miejsce, w którym kręciliśmy było złe dźwiękowo, bo w pobliżu jest ruchliwa droga, po której jeżdżą tiry. Dźwięk nie był tragiczny, ale był daleki od ideału. W oryginalnej wersji musiałem podłożyć głośniejsze tło, żeby zamaskować montaż oryginalnego dźwięku, przez co dialogi straciły na wyraźności.
sound recordist, sound mixing, sound effects
Get source file: Pauza_Park_POSTSYNCHRON.avi
Be especially careful whenever you download files from the Internet

Rating

* * * * *
You have to be logged to submit your vote

Reviews

Michał Biedziuk aka ERM FILM

Poland, Olsztyn
I'm professional Sound Recordist and Sound Editor, but at the begining of my professional carieer. I've got my own company but I can work under various financial conditions, including no-budget-on-start, but I expect professionalism from Your side. Of course I'm giving You my professionalism. I don't like unconscious directors who doesn't know what for they need the Sound Recordist. I won't tolerate ignoring my opinions about sound on the location, because it's generates postproduction problems and nervous atmosphere.

I'm not just "boompole man". I'm Sound Operator.

///

Jestem profesjonalnym operatorem dźwięku, jednakże dopiero rozpoczynam moją karierę zawodową. Buduję swoje portfolio, dlatego też odpowiadają mi różne warunki finansowe, łącznie z tym, że pracuję za darmo - wszystko zależy od tego, czego można spodziewać się po Twoim projekcie i jak będziesz do niego przygotowany. Oczekuję z Twojej strony profesjonalnego podejścia do współpracy z dźwiękowcem i to samo gwarantuję z mojej strony. Współpracuję tylko z ludźmi, którzy mają świadomość tego, jaką rolę odgrywa dźwięk, tj. z ludźmi dla których dźwiękowiec na planie nie jest tylko kwatkiem do kożucha.

Nie jestem tylko tyczkarzem - jestem operatorem dźwięku.
My private WWW site: www.ermfilm.pl